Barselona’yı scooterla dolaşmak

| 10 Yorum

photo(87)

İstanbul’da yaşayıp da ulaşımdan dertli olmayan yoktur heralde. Yurtdışındaki yaygın metro ağlarının zaten hastasıyız, bisiklet ve scooter için yapılan özel ve geniş yolları da dünya gözüyle görünce, sürücülere duyulan saygının da tadına varınca ‘hey gidi muasır medeniyetler’ diyesi geliyor insanın. Biz de bu medeniyetin tadına varalım dedik, birçoğunuzun Styleboom için çektiği fotoğraflardan tanıdığınız Tolga Günay‘ın ‘Barselona en güzel motorla gezilir‘ sözleriyle gaza gelip, kendimizi Barselona’da scooterla gezerken bulduk. Biz ettik ama siz etmeden önce 2 şeye dikkat edin; bir B tipi ehliyetinize Bike diyerek, polisi aptal yerine koymayın. İki; neyse şu uluslarası ehliyet onu edinin, gönül rahatlığıyla gezin tozun. Allah korusun, bu yol yordam, saygı racon bilen memlekette trafik canavarı da, trafik kurbanı da olmanız mümkün olmasa da, siz yine de kurallara uyun.

photo(22)

photo(85)

photo(42)

IMG_3572

IMG_3739

IMG_3570

Barselona’da gece 23.00de yemeğe oturup, 02.00de gecelere akmaya başlayan katalan halkın formunu neye borçlu olduğunu anladım; Kızılay’ın dağıttığı bu bisikletlere!! Yıllık sembolik bir abonelik kartı alıp, bisiklet duraklarından birinden dilediğin bisikleti alıp, gideceğin civardaki bisiklet durağına bırakabiliyorsun. Onlar çoktan bu işin artısını eksisini çözmüş olacaklar; çalınırsa, zarar gelirse, olması gereken yere bırakılmazsa dertlerini bir şekilde halledip, halka arz etmişler. Biz de akbilden istanbul karta geçeceğimiz için heyecan yapa duralım!!

IMG_3506

photo(48)

Motordan çekindiniz, bisiklete üşendiniz, işte bu araç tam size göre. Rehber hizmeti de içinde. Ben turistim diye bağıra bağıra gezmek isteyen çok varmış, tereddüte gerek yokmuş 🙂

photo(23)