Sorumlu Blog: HIV Pozitifler de çocuk sahibi olabilirler!

| 11 Yorum

Sorumlu blog, HIV/AIDS?e dikkat çekmek amacıyla bloggerlar tarafından hayata geçirilen ve Pozitif Yaşam Derneği ile ortaklaşa yürütülen bir sosyal sorumluluk projesi.

Sorumlu bloglardan biri olarak, bu projenin bir diğer ayağı olan Bize İyi Kalbin Gerek Fotoğraf Sergisi için olan yapılan çekimlere, balayı için yurtdışında olduğumdan üzülerek katılamamıştım. Ne mutlu ki şimdi, canım arkadaşım Stilize ve minik Atlas’ı bu vesileyle bloguma konuk ediyorum. Anne&oğul bu fotoğraflarıyla çok önemli bir konuya dikkat çektiler. HIV Pozitiflerin çocuk sahibi olabildiğini biliyor muydunuz? Ben şahsen bunun riskli bir durum olduğunu sanırdım.

sorumlu blog, stilize, stilize.blogspot.com, HIV, Fotoğraf: Dilan Bozyel

Halbuki, HIV pozitif anne gebeliği süresince tedavi alıp, gerekli önlemler uygulanırsa virüsün bebeğe geçişi %0,5?in altına kadar düşürülebiliyormuş. Ne kadar önemli ve değerli bir bilgi.

HIV, upuzun açılımıyla Human Immunodeficiency Virus (İnsan Bağışık Yetmezliği Virüsü), bulaşması sonucunda vücudun savunma gücü zayıflar ve birey bazı mikrop ve hastalıklara daha duyarlı hale gelir. AIDS ise, yine upuzun açılımıyla Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu), tedavi edilmediği durumda HIV?in neden olduğu hastalıklar bütünün verilen addır.

Ne mutlu ki çözümsüz değil! 1996?dan bu yana tedavisi var!

Bazılarımız bilincinde bazılarımız değil. Doğru bildiğimiz yanlışlara dikkat çekip, etrafımızdakileri biliçlendirmekten asla çekinmeyelim. HIV öpüşmek, elele tutuşmak, aynı bardak/kaptan yiyip içemek, aynı banyo ve tuvaleti kullanmak, kondom kullanarak sevişmek, aynı kuaföre gitmek, aynı objelere dokunmakla
bulaşmaz. Kısaca aynı sosyal yaşamın içinde birlikte yaşamaya ve paylaşmaya engel değildir.

HIV pozitiflerin en büyük sorunu toplum ve sevdikleri tarafından dışlanmak ya da dışlanma korkusu yaşamakmış. Tedavisi olan bir hastalığa rağmen pek çok HIV pozitifliyi bu önyargılar, izole etme ve yalnızlaştırma öldürüyormuş. Önyargılarımızdan kurtulmak için daha fazla neden bekleyelim? Bize iyi kalbiniz gerek!

Siz de projeye destek olmak ve HIV hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linkleri takibe alıp daha fazla duyarlı insana ulaşmamıza destek olabilirsiniz.


www.twitter.com/sorumlublog
www.facebook.com/sorumlublog
www.sorumlublog.com
www.twitter.com/hivleyasam
www.pozitifyasam.org