Arşiv: deniz berdan

Her sezon olduğu gibi bu sezon da; yine sahnede nasıl görsel bir şov sunacak, nasıl bir sosyal probleme parmak basıp da bizi düşündürecek diye heyecanla beklediğim DB Berdan koleksiyonu ile MBFWI notlarına devam. Sevgili Deniz ve Begüm Berdan’ın bu defa da tüm dikkatleri cinsiyet ayrımcılığına çekti. Hem de şahane bir koreografi ve defile sonundaki muazzam Harun Nuri Ateş perfonmansıyla.

Rengarenk, cesur, feminen ve maskülen dokuları birleştirip cinsiyetsiz kalıplar çıkaran DB Berdan’ın koleksiyonunda en eğlenceli detaylar ise kesinlikle verdiği mesajlardı;  Nur içinde yat cinsiyet rolleri/R.I.P gender roles, Ben garip değilim, ben sınırlı sayıdayım/I2m not weird, I’m limited edition, ya da Kıyafetlerin cinsiyet olmaz/Clothes have no gender gibi.

Bu eğlenceli olduğu kadar, ironik bir tavırla ‘cinsiyet ayrımcılığına son’ mesajı veren defileye göz atmak da isterseniz, hemen bu linkteki youtube videomda da bulabilirsiniz.

Canım Deniz Berdan ve Begüm’ün her daim renkli ve her defasında farklı bir noktaya dikkat çeken koleksiyonunun odağında bu defa şiddetin hayatımızda ne kadar normalleştiğine dair gönderme vardı. İlhamını Stanley Kubrick’in 1971 yapımı Otomatik Portakal filminden alan Ultra Violence koleksiyonu, sözlü ve fiziksel şiddetin gün geçtikçe ne kadar arttığına ve maalesef bizlerin de nasıl,  filmde tasvir edilen umursamaz, apolitik bireylere dönüşüp kaosun içinde hayatlarımızı sürdürdüğümüz gerçeğiyle yüzleşmeye davet ediyor. Renkleri ve tasarımlarıyla dikkat çektiği kadar farkındalık yaratan bu koleksiyonu bakalım siz de sevecek misiniz?

Mayıs ayıyla birlikte, okul bitirmeydi, üniversite sınavıydı, son finallerdi telaşı yerini mezuniyette ne giysem telaşına bırakır. 😉 Birde bu telaş, davetlerde ya da düğünde ne giysem telaşıyla birleşirse iyice tadından yenmez olur. Doğru elbiseyi bulmak ve onu farklı farklı yer ve zamanlarda değerlendirmek bazen sandığımızdan daha zor olabiliyor. Geçen hafta kapısını araladığım Room Teşvikiye’de kısa bir süreliğine satış yapılacağını duyunca, size de belki bir fikir verir diye sevdiğim tasarımları fotoğraflamak istedim.

Room’da normalde satış yapılmıyor. O yüzden zaman zaman yaptıkları özel satışları kaçırmamakta fayda var. 6-11 Mayıs arası, yolunuz Teşvikiye’ye düşerse, sevgili Özgür Masur, Elif Cığızoğlu, Özlem Kaya, Zeynep Erdoğan, Simay Bülbül, DB Berdan, MyBestFriends, Meltem Özbek, Nihan Peker, Eda Erdoğan, Hatice Gökçe ve Begüm Salihoğlu‘nun birbirinden farklı tat ve tarzdaki kıyafetlerine bir göz atın derim.

Doğru elbisenin er ya da geç sizi bulması dileğiyle!

IFW rüzgar gibi geçti ve bitti. Cuma akşamından kapıldığım bu doludizgin akış, 1,5 günde benim bile başımı döndürdü. 7/24 IFW‘yi sıkı fıkı takip eden bloggerlara, devamlı güncellenen Markafoni Blog‘a, 140 karakterlik görüntülü canlı yayın yapan twitter’ı bulana, gece gündüz emek veren pr&organizasyonda emeği geçen herkese bir kucak dolusu teşekkür etmek lazım. O kadar kusur kadı […]