Arşiv: mbfwi

MBFWI‘nin son postuyla bu dolu dolu geçen haftaya veda zamanı. Elimden geldiğince video ve postlarla desteklemeye çalıştığım tüm tasarımcıların tekrar tekrar ellerine sağlık! Sadece tasarımcıların da değil tabii, organizasyondan iletişime, tüm emeği geçen event ve pr ajanslarının, fashion week boyunca ayağımızı yerden kesen sevgili Mercedes-Benz ekibinin de sabrına, güleryüzüne, ellerine sağlık. Bizim de naçizane bolca emek harcadığımız videolarımız var 😉 bu ve şu linklerden izlerseniz çok mutlu olurum. Ocak ayında planlanan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul‘un 9. sezonda tekrar görüşmek üzere!

Canım Başak Cankeş giyilebilir sanatı benimseyen ve her defasında bunu podyuma her yönüyle yansıtıp akılda uzun zaman iz bırakan tasarımlar sunuyor. Geçen sezon Gaudi’den aldığı ilhamı, bu defa Salvador Dali’de bulmuş. Dali’yi Topkapı Sarayı’nda hayal edince ortaya Osmanlı minyatürleriyle resmedilmiş bu sürreal tasarımlar çıkmış. Sanat ve modanın içiçe olduğu tasarımları daim olsun!

Sevgili Özgür Masur‘un yine muazzam bir işçilik ve her kadının kendini içinde güçlü, özgüveni yüksek ve güzel hissedeceği ışıltılı tasarımları #mbfwi’de sunulan en etkileyici koleksiyonlarından biriydi. Couture deyince akla gelen ilk isimlerden olan Özgür Masur defilesinde sunula 40 parçanın her birindeki emeğe, ince ve usta işçiliğe hayran kalmamak mümkün değil. Defileden ve backstage’den kareler aşağıda, bizim kadrajımıza yansıyan defile videosu ise hemen bu linkte. Keyifle izlemeniz dileğiyle!

Her sezon olduğu gibi bu sezon da; yine sahnede nasıl görsel bir şov sunacak, nasıl bir sosyal probleme parmak basıp da bizi düşündürecek diye heyecanla beklediğim DB Berdan koleksiyonu ile MBFWI notlarına devam. Sevgili Deniz ve Begüm Berdan’ın bu defa da tüm dikkatleri cinsiyet ayrımcılığına çekti. Hem de şahane bir koreografi ve defile sonundaki muazzam Harun Nuri Ateş perfonmansıyla.

Rengarenk, cesur, feminen ve maskülen dokuları birleştirip cinsiyetsiz kalıplar çıkaran DB Berdan’ın koleksiyonunda en eğlenceli detaylar ise kesinlikle verdiği mesajlardı;  Nur içinde yat cinsiyet rolleri/R.I.P gender roles, Ben garip değilim, ben sınırlı sayıdayım/I2m not weird, I’m limited edition, ya da Kıyafetlerin cinsiyet olmaz/Clothes have no gender gibi.

Bu eğlenceli olduğu kadar, ironik bir tavırla ‘cinsiyet ayrımcılığına son’ mesajı veren defileye göz atmak da isterseniz, hemen bu linkteki youtube videomda da bulabilirsiniz.