Bashaques SS17 #mbfwi

| 0 Yorum

Canım Başak Cankeş giyilebilir sanatı benimseyen ve her defasında bunu podyuma her yönüyle yansıtıp akılda uzun zaman iz bırakan tasarımlar sunuyor. Geçen sezon Gaudi’den aldığı ilhamı, bu defa Salvador Dali’de bulmuş. Dali’yi Topkapı Sarayı’nda hayal edince ortaya Osmanlı minyatürleriyle resmedilmiş bu sürreal tasarımlar çıkmış. Sanat ve modanın içiçe olduğu tasarımları daim olsun!

Sevgili Başak tasarım öncesi sürecini kendi cümleleriyle o kadar güzel anlatmış ki, onu da paylaşmadan edemedim.

‘Peki ya sanatla moda arasında bir seçim yapmak zorunda değilsem?

Geçen seneki Gaudi ilhamlı de filandan sonra bir dergi benim Gaudi değil de Dali’den esinlendiğimi yazmış. İşaretlere dikkat ederim ama gördüğüm anda bu işaret ani oldu dedim.

Yaratmak için küçük ve dar bir alana ihtiyacım vardı. Dar ve suya yakın. Bir yelkenli içine Dali’nin resimlerini astım ve günlerce izledim.

Sadece Salvador’dan ilham almak. Buradan beslenmek uzaklara gitmeyen bir yol gibi görünüyordu. Onun dehasının üzerine bir nokta daha eklenemezdi. Başka bir ışık yakmaya karar verdim. Türk kültüründe neyi seviyorum? Levni’nin kadınları.. Osmanlı minyatürü.. İran minyatürü.. Aralarındaki nüanslar.

Osmanlı’da her şey iki boyutlu çizilmek zorundaymış. Üçüncü boyut Allah’a bırakılmış. Dali’nin tüm sürreal objeleri ise aslında üç boyutlu ve gerçeği yansıtmıyorlar. Ve minyatürler de aslında tam gerçeği yansıtmıyorlar. Eşittir: Sürrealler.

Bir anda kafanda bir resim belirdi. Dali kafasına fes takmış Topkapi Sarayı’nda oturuyormuş. Böyle bir film olsa  ne enteresan olurdu. Acaba Dali Topkapı Sarayı’nda ne çizerdi? Minyatür çizmek zorunda. Ama yine o uzun bacaklı filleri minyatüre koyardı. Sonra da Nasrettin Hoca’yı çizerdi. Belki de eşek yerine file ters oturur eriyen saatlerini filin üzerine yerleştirir, Nasrettin Hoca’nın yüzünü kendi suratı gibi çizerdi. Ne de olsa kendini çok beğeniyormuş. Ya da hamam sahnesi çizse mesela, hamamdaki ipin üzerinde eriyen saatlerini mi asardı?

Peki ya Osmanlı’da bir İstanbul seyahatinden sonra çizseydi o meşhur Alice Harikalar Diyarı isimli tablosunu? O meşhur sopalarından salıncak yapıp Levni’nin kadınlarından birini orada sallandırır mıydı?

Bu fikirlerle doldum. Bunların her birini çizecek insanlar aramaya başladım. Hepsi tek tek karşıma çıktılar. Bana ilk önerilen Arya Kamalı’nın İzmir Kızlarağası Han’daki nakkaşhanesine girdiğimde bana şöyle dedi. ‘Siz gelmeden önce enerjiniz buradaydı bana minyatürün Dali’si derler. Hoşgeldiniz.’

billur saatci, offnegiysem, street style, turkish style blogger, mbfwi, mercedes-benz fashion week istanbul, istanbul moda haftası, bashaques, başak cankeş billur saatci, offnegiysem, street style, turkish style blogger, mbfwi, mercedes-benz fashion week istanbul, istanbul moda haftası, bashaques, başak cankeş billur saatci, offnegiysem, street style, turkish style blogger, mbfwi, mercedes-benz fashion week istanbul, istanbul moda haftası, bashaques, başak cankeş billur saatci, offnegiysem, street style, turkish style blogger, mbfwi, mercedes-benz fashion week istanbul, istanbul moda haftası, bashaques, başak cankeş billur saatci, offnegiysem, street style, turkish style blogger, mbfwi, mercedes-benz fashion week istanbul, istanbul moda haftası, bashaques, başak cankeş billur saatci, offnegiysem, street style, turkish style blogger, mbfwi, mercedes-benz fashion week istanbul, istanbul moda haftası, bashaques, başak cankeş

Bashaques - Presentations - Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul - October 2016