al mio Roma 2: The Sartorialist ile Janiculum'da

| 17 Yorum


Baktım ki O‘nun geleceği yok, iş başa düştü. Önce kitapçı kitapçı gezildi. Sonra başbaşa kalacağımız sakin bir yer bulundu ve beklenen buluşma Janiculum‘da gerçekleşti! Janiculum, Tevere nehrinin diğer tarafında, kuşbakışı Roma‘yı seyredebileceğiniz koccaman huzurlu bir park. Mutlaka görülmeli. Özellikle bahar aylarında, kimbilir o ağaçlarda ne güzel çiçekler açıyordur. Parkta kitabı hayranlıkla karıştırıp, hayallere daldıktan sonra, sevgiliyle yokuş aşağı hoplaya zıplaya Trastevere‘ye indik.

Trastevere

Trastevere için bir arkadaşım yazın Alaçatı gibi oluyor demişti. Ocak ayında akşam vakti biz bu atmosferi yaşayamadık ama kesinlikle görülmesi gereken yerleri var. Özellikle Via San Francesco a Ripa. Burda birkaç tasarım butik ve hem ucuz hem meşhur pizzasıyla Pizzeria IVO var. Her yerinden tarih fışkıran bu ülkenin bu güzide semtinin gözdesi de Santa Maria kilisesi ve mozaikleri. Kilisenin bulunduğu meydan aynı zamanda barlar ve cafelerle dolu. Via della Luce, no:21, Biscottificio Artigiano‘daki mis gibi kurabiyeleri de cebimize dondurduk mu, bu upuzun caddede salınmaya devam.


Trastevere‘ye nehrin diğer tarafından varmak için diğer bir yol ise; Largo Di Argentina‘ya varıp, 8 nolu tramvaya binmek. Yukarda bahsettiğim pizzacıya ve zaten hemen yakınındaki kiliseye gitmek için, 3 durak sonra inmeniz yeterli.

Asıl içimde kalan ve çok metnini duyup da gidemediğim yer ise Porta Portese pazarı oldu. Sabah 6.30da açılan bu pazar 14.00e kadar açık. Çok ilginç ve ucuz şeyler bulmak için uğranmalı. Aynı tramvayla 5-6 durak sonra Trastevere‘nin sonunda bu pazara ulaşılabiliyor. Pazarlık bizde olduğu gibi burda da mübah. Sabah 9dan önce gidersek, direk yarı fiyatı üzerinden pazarlığa girip, 10 euroya ceket bile bulabilirmişiz.

Micca Club@Manzoni

Pazar günü Roma‘da olamanın 2. acısı da Micca Club’a gidememek oldu. Metroyla Manzoni durağında inip, tam da burdan bu keyifli gece klubüne ulaşmak mümkün. Pazar akşamları ise genç tasarımcıların ürünleri ve vintage ciciler var bu mekanda. Ahh ahh, ben gidemedim ama siz napıp edip gidilecek yerler listenize ekleyin.